دوشنبه ٠١ مرداد ١٣٩٧
صفحه اصلی
تماس با ما
sitemap
»
دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان
دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان
برنامه خودمراقبتی را در مراکزخدمات جامعه سلامت و خانه های بهداشت چگونه ارزابی می کنید؟

عالی
خوب
متوسط
ضعیف

صفحه اصلی > اخبار 


  چاپ        ارسال به دوست

افزایش ۷ درصدی آمار ازدواج در رفسنجان

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان اعلام کرد: با راه اندازی کارگروه تخصصی ویژه ازدواج و طلاق با افزایش 7 درصدی ازدواج و کاهش 17 درصدی طلاق در شهرستان رفسنجان مواجه شدیم.
دکتر احمد جمالی زاده در جمع خبرنگاران اظهار کرد: آمار طلاق در این شهرستان 17 درصد کاهش و آمار ازدواج نیز 7درصد افزایش یافته این در حالی است که امار ازدواج کشوری 5 درصد افزایش را نشان می دهد.
وی بیان کرد: عملکرد همه نهادها از جمله دادگستری، معاونت بهداشتی و غیره در این راستا موثر بوده و قابل تقدیر است.
وی افزود: تشکیل کلاسهای تکمیلی مشاوره ازدواج، برگزاری جلسات و کارگاههای آموزشی متعدد در جهت توانمندسازی مشاورین، جوانان و ... از سوی معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان در امر کاهش طلاق و افزایش ازدواج مفید بوده است.
جمالی زاده ادامه داد: هیئت کربلای رفسنجان نیز هرساله با اعزام تعدادی طلبه آموزش دیده و مجرب به مکانهای مختلف این شهرستان به این امر کمک کردند که جای تقدیر دارد.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان تصریح کرد: بر اساس دستورالعمل جدید وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مقرر شد در کلاسهای مشاوره ازدواج از مدرسین سازمان تبلیغات اسلامی جهت تدریس احکام ازدواج به همراه اهدای کتاب مربوطه به زوجین استفاده گردد.
وی خاطرنشان کرد: جلساتی با وکلای شهرستان برگزار خواهد شد تا در زمینه مسایل مربوط به پرونده های طلاق و دریافت مهریه بحث و تبادل نظر صورت گیرد.
جمالی زاده در بخش دیگری از سخنانش به اجرای فاز دوم برنامه خدمات نوین سلامت (ایراپن) اشاره کرد و گفت: این طرح برای هشت عامل خطر و چهار بیماری است که بیش از 70 درصد علت مرگ و میر مردم کشور را تشکیل می دهد.
وی بیان کرد: امروز سلامت مردم از ناحیه بیماری های غیر واگیر به خطر افتاده و 4 عامل خطر رفتاری شامل تغذیه نامناسب، تحرک کم، استعمال دخانیات و مصرف الکل و 4 عامل بیولوژیک شامل فشار خون، قند خون، چربی خون بالا و چاقی است که منجر به بروز بیماری های قلبی، آسم، سرطان و دیابت می شوند.
وی ادامه داد: این عوامل 76 درصد از مرگ و میرها در کشور را شامل می شود که به همین منظور برای پیشگیری و کنترل این موارد برای هر شهروند یک پرونده سلامت تشکیل شده تا " خدمات نوین سلامت " به واسطه وجود این پرونده به مردم ارایه گردد.
دکتر جمالی زاده عنوان کرد: این برنامه شامل خطرسنجی ده ساله سکته های قلبی، مغزی و غربالگری سرطان های پستان، کولورکتال و دهانه رحم است که برای همه افراد بالای 30 سال اجرا می شود.
وی گفت: طبق برنامه سازمان بهداشت جهانی تا سال 1404 باید 25 درصد این مرگ و میرها کاهش یابد به همین منظور برنامه پیشگیری و کنترل بیماریهای غیر واگیر در قالب این برنامه ارایه می گردد .
وی بیان کرد: قبلا در فاز اول، خدمات نوین سلامت در شش مرکز بهداشتی رفسنجان از جمله قاسم آباد، حمید آباد و عرب آباد و سه مرکز شهری شماره ۱ ، ۲ و ۵ ارایه می شد.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان خاطرنشان کرد: در فاز دوم در ده مرکز جامع سلامت در رفسنجان و انار از جمله کبوترخان، لاهیجان، هرمزآباد، کریم آباد محقق، عباس آباد آقا غفور، اسماعیل آباد نوق، صفاییه ، بهرمان ، امین شهر و لطف آباد انار این طرح آغاز شده و کلیه افراد بالای 30 سال تحت پوشش این مراکز خدمات فوق را دریافت می نمایند.
وی اظهار کرد: قرار است تا مدتی دیگر کلیه مراکز شهری و روستایی در دو شهرستان انار و رفسنجان این برنامه را اجرا کنند.
دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان جمعیت بیش از ۳۷ هزار نفری شهرستان انار و جمعیت بیش از ۳۱۱ هزار نفری رفسنجان را تحت پوشش دارد.


١٤:١٤ - 1396/05/28    /    شماره : ٦٥٤١    /    تعداد نمایش : ٨٥دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان
 
دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان
 بازدید این صفحه : 86702
 بازدید امروز : 134
 کل بازدید : 563582
 بازدیدکنندگان آنلاين : 3
 زمان بازدید : 0.6094