چهارشنبه ٠٢ مرداد ١٣٩٨
صفحه اصلی
تماس با ما
sitemap
»
دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان
دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان
برنامه خودمراقبتی را در مراکزخدمات جامعه سلامت و خانه های بهداشت چگونه ارزابی می کنید؟

عالی
خوب
متوسط
ضعیف

صفحه اصلی > اخبار 


  چاپ        ارسال به دوست

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان: یکی از علل اصلی بیماریهای قلبی وعروقی دیابت است.

به گزارش روابط عمومی معاونت بهداشتی همایش بزرگ دیابت به همراه همایش پیاده روی خانوادگی در تاریخ29آبان97به مناسبت هفته دیابت با عنوان دیابت وخانواده در تالار عقیق به همت معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی ومجتمع مس سرچشمه وبا حضور مستر لاین(خطو کرمانی) برگزارشد.
احمد جمالی زاده معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان که هدف از برگزاری این همایش را ارتقاء سطح سلامت جامعه دانست گفت: یکی از علل اصلی بیماریهای قلبی وعروقی، دیابت است.
دکتراحمد جمالی زاده اظهار کرد: متاسفانه تعداد زیادی از بیماران ما که دچار دیابت هستند از بیماری خود مطلع نیستند واین بیماری با سیر آهسته می تواند باعث اختلالات مختلف در اعضاء وجوارح فرد شود ودیابت باعث سکته های قلبی ومغزی نیز می شود.
وی با اشاره به اینکه یکی از دلایل اصلی مرگ ومیر در کشور بیماریهای قلبی وعروقی است و یکی از علل اصلی آن دیابت می باشد بیان داشت اگر کسی گرفتار این بیماری شده ودر حال درمان است، درست وصحیح درمان شود تا دچارعوارض این بیماری نشود.
وی افزود: با درمانهای صحیح دیابت می توانیم از ناتوانیهای بعدی که این بیماری می تواند ایجاد کند مثل مشکلات اعصاب محیطی، زخم های دیابتی، بیماریهای کلیوی، دیالیز و... پیشگیری کنیم.
وی تصریح کرد: کسانی که به این بیماری مبتلا نشده اند اقداماتی که باعث پیشگیری از بیماری دیابت می شود رادر زندگی خود لحاظ کنند و تحرک بدنی ، پیاده روی واصلاح تغذیه را مد نظر قرار دادهتا دچار بیماری نشوند.
وی در پایان از همه عوامل برگزاری همایش ،معاونت بهداشتی ،گروه مبارزه با بیماریها ، روابط عمومی مجتمع مس سرچشمه وهمه دست اندرکاران این همایش تشکر کرد.
*** هر5دقیقه یک فرد دیابتی در اثر حمله قلبی جان خود را ازدست می دهد.
کارشناس ارشد تغذیه در همایش بزرگ دیابت گفت:هر5دقیقه یک فرد دیابتی در اثر حمله قلبی جان خود را ازدست می دهدودر هر 8ثانیه افراد دیابتی دچار مشکلاتی می شوند.
فائزه خبازیان افزود: امسال شعار هفته دیابت " خانواده ودیابت " است .چون خانواده نقش مهمی در فرهنگسازی پیشگیری از دیابت دارد.
وی تصریح کردبا پیشگیری می توانیم جلوی خیلی ازعوارض دیابت را بگیریم که سراغ مان نیاید چرا که 90 درصد دیابت قابل پیشگیری است.
خبازیان خاطر نشان کرد: در افراد دارای اضافه وزن اگر5تا8 درصد وزن مان را کم کنیم از فشارخون بالا وبیماریهای قلبی در امان می مانیم.
کارشناس ارشد تغذیه توصیه کرد: در هر وعده غذایی از سبزیجات حتما استفاده شود ویاد بگیریم میزان غذای مصرفی مان را به جای کفگیر با قاشق اندازه بگیریم که در کنترل چاقی هم موثر است.
وی افزود: استفاده از میان وعده سالم در کنترل قندخون وکاهش چاقی موثراست ومیان وعده هایی مانند میوه وانواع لبنیاتی که مورد علاقه است پیشنهاد می شود.
خبازیان ادامه داد: برخی میوه ها قند بیشتری دارند که افراد دیابتی باید مدنظر داشته باشند، همچنین پرهیز از استرس وعصبانیت در سلامتی به ویژه کنترل قندخون موثر است.
قابل ذکر است که در حاشیه این همایش غربالگری رایگان فشارخون ودیابت انجام شد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


١٢:٤٢ - 1397/08/30    /    شماره : ٨١٧٦    /    تعداد نمایش : ٩٠دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان
 

 

دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان
 بازدید این صفحه : 104927
 بازدید امروز : 29
 کل بازدید : 639173
 بازدیدکنندگان آنلاين : 1
 زمان بازدید : 1.0937